NKP - Vissza a főoldalra

Nemzetközi műhelybeszélgetés a felelős üzleti magatartás ösztönzésének jó gyakorlatairól

A Nemzetgazdasági Minisztérium az OECD Magyar Nemzeti Kapcsolattartó Pont koordinálásában, lengyel, észt, cseh, OECD és hazai szakértők közreműködésével műhelybeszélgetést szervezett a felelős üzleti magatartás (RBC) ösztönzésének jó gyakorlatairól.


A műhelybeszélgetés része volt az OECD csatlakozásunk 20 éves évfordulója alkalmából megvalósuló rendezvénysorozatnak. Aktualitását növelte, hogy 40 éve indította az OECD mára zászlóshajóvá fejlődött kezdeményezését, a Multinacionális vállalatokra vonatkozó irányelveket, amelyek a felelős üzleti magatartás nemzetközileg elfogadott elvárásait fogalmazzák meg. Továbbá 15 éve alakult ki az OECD Multinacionális vállalatokra vonatkozó irányelvek Nemzeti Kapcsolattartó Pontjainak mai rendszere. Időszerűvé tette a műhelybeszélgetést az is, hogy ősszel kezdődik a magyar CSR Akcióterv első felülvizsgálata.


Az OECD megítélése szerint a felelős üzleti magatartás versenyképességi tényező. Azokba az országokba, ahol erre kellő súlyt fektetnek, szívesebben mennek a beruházók, hiszen jobban számolhatnak az egyenlő versenyfeltételekkel, hosszabb távra tudnak tervezni. Másrészt az RBC a vállalatok számára is „kifizetődő”, a felelős vállalatoknak kevesebb kockázattal kell számolniuk, egyebek mellett kevesebb konfliktusra a helyi közösségekkel, szakszervezetekkel és civil szervezetekkel, és szintén hosszabb távra tudnak tervezni. Az etikus magatartás vonzerőt jelent a fogyasztók felé is. Az RBC vállalati attitűd, amelynek megfelelően a cég üzleti stratégiájában magáévá teszi, alkalmasint élére áll olyan általános társadalmi céloknak, amelyek megvalósítása a közmegegyezés szerint is előremutató. Az OECD ez évi miniszteri értekezletén tárgyalt ún. befogadó növekedés előmozdítása magába foglalja többek között az RBC erősítését és szélesítését is.


A műhelybeszélgetésen közel 100 fő vett részt az üzleti életből, a közigazgatásból, nem-kormányzati szervezetek, a szakszervezetek valamint a felsőoktatás részéről. A rendezvényt Balogh László pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkár és Simon Attila István munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkár nyitotta meg. Ezt követően került sor a lengyel, cseh és észt részvevők prezentációira, majd a felelős üzleti magatartás területén aktív hazai szereplők és az OECD Felelős Üzleti Magatartás Csoportjának képviselője reagáltak az elhangzottakra. Az OECD képviselője összefoglalójában megállapította, ez a műhelybeszélgetés is rávilágított arra, hogy növelni kell a felelős üzleti magatartás elvárásainak ismertségét és tényleges alkalmazását.



A konferencia programja
A konferencia programja (angolul)

A konferencián elhangzott prezentációk:

BALOGH László, pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkár (NGM)köszöntője

SIMON Attila István, munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkár (NGM) megnyitója

Jacqueline KACPRZAK, a lengyel Gazdaság-fejlesztési Minisztérium miniszteri tanácsadója: Együttműködés a CSR és RBC területén és a „Felelős fejlődés terve” Lengyelországban (prezentáció)

Jacqueline KACPRZAK előadása magyarul

Piret POTISEPP, OECD Észt Nemzeti Kapcsolattartó Pont: Legújabb CSR kezdeményezések Észtországban

Piret Potisepp előadása magyarul

Hana ŠIMKOVÁ, a cseh Ipari és Kereskedelmi Minisztérium osztályvezetője: Nemzeti CSR Akcióterv Csehországban

Hana ŠIMKOVÁ előadása magyarul

Irena PICHOLA, a lengyel CSR Fórum elnökhelyettese: A lengyel Felelős Üzleti Fórum tapasztalatai az üzleti szektorral való együttműködés alapján

Irena PICHOLA előadása magyarul

Edyta DOBOSZYNSKA, a Lengyel Kézműves Szövetség Európai Koordinációs Osztályának igazgatója: Lengyel kézműves vállalkozói és KKV szervezetek a társadalmi felelősségért

Edyta Doboszynska előadása magyarul

Tanulságok a magyar CSR Cselekvési terv megújításához - panelbeszélgetés

Kathryn Dovey zárszava

 

A konferenciára készült további prezentációk:

Jacqueline KACPRZAK és Irena PICHOLA: Az üzleti teljesítmény és a felelős üzleti magatartás – rangsorolás és díjazás

Kathryn Dovey, OECD Felelős Üzleti Magatartás Csoport: Zárszó

Összefoglaló a műhelybeszélgetésről kapott visszajelzésekről