NKP - Vissza a főoldalra

Felelős Üzleti Magatartás

A felelős üzleti magatartásra vonatkozó kellő gondosságról szóló OECD útmutatás (a továbbiakban: Útmutatás) célja, hogy gyakorlati támogatást nyújtson a vállalatoknak az OECD Multinacionális vállalatokra vonatkozó irányelveinek (a továbbiakban: Irányelvek) végrehajtásához, közérthető magyarázatokat fűzve azok kellő gondosságról szóló ajánlásaihoz és kapcsolódó rendelkezéseihez. Ezen ajánlások megvalósítása segíti a vállalatokat abban, hogy a munkavállalókhoz, emberi jogokhoz, környezetvédelemhez, vesztegetéshez, fogyasztókhoz és vállalatirányításhoz kapcsolódó, a vállalatok működésével, ellátási láncaival vagy más üzleti kapcsolataival összefüggő káros hatásokat elkerüljék vagy kezeljék. Az Útmutatás melléklete további magyarázatokkal, javaslatokkal és példákkal szolgál a kellő gondosság megértéséhez.

Az Útmutatásnak célja továbbá az is, hogy elősegítse a felelős üzleti magatartással kapcsolatos kellő gondosság egységes értelmezését a kormányok és egyéb érdekeltek által. Az ENSZ Üzleti élet és emberi jogok vezérelvei, valamint a multinacionális vállalatokra és szociálpolitikára vonatkozó alapelvek tripartit nyilatkozata (ILO Tripartit nyilatkozat) szintén tartalmaz kellő gondossági ajánlásokat, amelyek végrehajtásában a jelen Útmutatás segítheti a vállalatokat.

Az Útmutatás a G7-csoport vezetőinek 2015. június 7-8-án Schloss Elmauban elfogadott nyilatkozatához is kapcsolódik, amely elismerte a kellő gondosság egységes értelmezésének fontosságát – különösen a kis- és középvállalkozások esetében –, és ösztönözte az érintett országokban működő vagy ott bejegyzett vállalatokat arra, hogy ellátási láncaikban valósítsák meg a kellő gondosság elvét. 2017. július 8-án Hamburgban elfogadott nyilatkozatukban a G20-vezetők a fenntartható és befogadó ellátási láncok létrejötte érdekében elkötelezték magukat amellett, hogy a nemzetközileg elfogadott keretrendszereknek megfelelően támogatják a munkaügyi, szociális és környezetvédelmi normák, valamint az emberi jogok érvényesítését, és hangsúlyozták, hogy a vállalatok felelősek az ezzel kapcsolatos kellő gondosság gyakorlásáért.

Az OECD egyes ágazatokra és ellátási láncokra, nevezetesen az ásványkincsek, mezőgazdaság, ruházati és cipőipari ágazat, nyersanyag-kitermelés területére, valamint a pénzügyi szektorra vonatkozóan is kidolgozott útmutatásokat, hogy segítse a vállalatokat a felelős üzleti magatartással kapcsolatos kellő gondosság végrehajtásában. Ezekről bővebben az Irányelvek menüpontban olvashat.

A Felelős Üzleti Magatartásra vonatkozó kellő gondosságról szóló OECD útmutatás (pdf)

 

OECD ajánlás a kormányok számára a felelős üzleti magatartásban betöltött szerepükről:

Az elmúlt évtizedben egyre növekvő igény mutatkozott arra, hogy a vállalkozások megfeleljenek a felelős üzleti magatartásra (Responsible Business Conduct- RBC) vonatkozó nemzetközi szabványoknak, hogy hozzájáruljanak a fenntartható fejlődéshez, valamint megelőzzék és elkerüljék az embereknek, a bolygónak és a társadalomnak okozott károkat. Az OECD RBC-eszközei, köztük az OECD Irányelvek a Multinacionális vállalatok számára, jól tükrözik ezt az igényt, a vállalkozások tevékenységeire összpontosítva.

Mindemellett a kormányok is fontos szerepet játszanak az RBC-szabványok hatékony végrehajtásának támogatásában azáltal, hogy megfelelő szakpolitikai környezetet biztosítanak, ösztönzőket hoznak létre, és saját tevékenységeikben is példát mutatnak a felelős üzleti magatartás terén.

Ezen igény kielégítése érdekében az OECD Tanácsa által elfogadott a „Kormányok szerepe a Felelős Üzleti Magatartás előmozdításában” c. ajánlást a 2023. február 15-én tartott Felelős Üzleti Magatartásról szóló OECD Miniszteri Találkozón nyilvánosan útjára bocsátották. Az Ajánlás 21 alapelvet és szakpolitikai ajánlást fogalmaz meg annak érdekében, hogy segítse a kormányokat, az állami hatóságokat és a releváns érintetteket a felelős üzleti magatartást lehetővé tevő és előmozdító szakpolitikák megtervezésében és végrehajtásában. Összesen 51 ország csatlakozott az Ajánláshoz. Az Ajánlás kidolgozása iteratív folyamat során történt, amelyben OECD- és nem OECD-országok, valamint vállalkozások, szakszervezetek és a civil társadalom képviselői vettek részt, beleértve egy online nyilvános konzultációt is.

Az ajánlás angol nyelvű szövege  OECD Recommendation on the Role of Government in Promoting Responsible Business Conduct címmel az alábbi linken érhető el:

https://legalinstruments.oecd.org/en/instruments/OECD-LEGAL-0486

2021-09-26 14:00

Felelős Üzleti Magatartás Globális Fórumok

2021-09-26 13:30

OECD

Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet

2021-09-26 13:00

BIAC

Az OECD Üzleti és Ipari Tanácsadó Bizottsága

2021-09-26 12:30

TUAC

Az OECD Szakszervezeti Tanácsadó Bizottsága

2021-09-26 12:00

OECD Watch

Az OECD Watch civil társadalmi szervezetek globális hálózata

2021-09-26 11:30

ENSZ

Egyesült Nemzetek Szervezete

2021-09-26 11:00

EU

Európai Unió

2021-09-26 10:30

ILO

Nemzetközi Munkaügyi Szervezetet