Kellő gondossági iránymutatás a ruházati- és cipőipari szektor számára
Az OECD 2017. február 8-9-én konferenciát szervez abból az alkalomból, hogy elkészült a Kellő gondossági iránymutatás a ruházati- és cipőipari szektor számára.
Az OECD Multinacionális vállalatokra vonatkozó irányelvei a felelős üzleti magatartás nemzetközi normáit foglalják össze. A dokumentum olyan, a kormányok által a multinacionális vállalatok felé elfogadott ajánlásgyűjtemény, amely irányt mutat valamennyi etikus vállalat számára. 2011. óta az Irányelvek elvárásként fogalmazzák meg a kellő gondosság alkalmazását. A vállalatok ennek segítségével azonosítják, megelőzik, illetve csökkentik a tevékenységükkel összefüggésbe hozható tényleges vagy potenciális káros hatásokat, és ezekről elszámolnak. Mindazon hatások tevékenységükkel összefüggésbe hozhatónak tekintendők, amelyek előidézőivel üzleti kapcsolódásuk van. A kellő gondosság kockázat alapú, azaz mértéke a fennálló kockázat nagyságával arányos. Akkor tudja betölteni szerepét, ha folyamatos, proaktív, reaktív és rugalmas.
Az OECD a kellő gondosság követelményének megfogalmazásán túlmenően gyakorlati iránymutatásokkal is segíti a legnagyobb kihívást jelentő termékekkel, szektorokkal, iparágakkal vagy térségekkel érintett gazdasági szereplőket. Ezen szektorok egyike a ruházati és cipőipar, amelynek ellátási láncaira az OECD 2016-ban kidolgozta kellő gondossági iránymutatását. A dokumentum elsődleges célközönségét azok a vállalatok jelentik, amelyek a szektor ellátási láncában - a nyersanyag előállítóktól a kereskedőkig, a kisvállalatoktól a multinacionális nagyvállalatokig - vesznek részt, ideértve e vállalatok szerveződéseit is.
A ruházati és cipőipar több millió alacsonyan kvalifikált munkást foglalkoztat, és az ellátási láncban gyakori az emberi jogi, munkaügyi és környezeti károkozás. A szektorra jellemző kockázatok:
- gyermekmunka,
- szexuális zaklatás és erőszak,
- kényszermunka,
- túlmunka,
- egészségtelen vagy veszélyes munkahely,
- szakszervezet vagy képviselet alakításához továbbá a kollektív alkuhoz való jog sérelme,
- a tisztes munkabérhez való jog sérelme,
- veszélyes kemikáliák alkalmazása,
- túlzott vízfogyasztás és vízszennyezés,
- üvegházhatású gázok kibocsátása,
- megvesztegetés és korrupció;
- informális foglalkoztatás.
Az iránymutatás két fő részből áll. Az első rész az elvárásokat mutatja be, míg a második rész azok teljesítéséhez nyújt gyakorlati segítséget. A kellő gondossággal összefüggő fő lépések:
- Felelős üzleti magatartás politika kialakítása és beépítése a vállalat menedzsment rendszerébe;
- A vállalat tevékenységével összefüggésben vagy termékei/szolgáltatásai ellátási láncában felmerülő tényleges és potenciális károk azonosítása;
- A vállalat tevékenységével összefüggésben vagy termékei/szolgáltatásai ellátási láncában felmerülő tényleges és potenciális károk megelőzése, megszűntetése vagy csökkentése;
- A károk megelőzése, megszűntetése vagy csökkentése érdekében végzett munka nyomon követése és értékelése;
- A vállalat kellő gondossággal kapcsolatos tevékenységének kommunikálása;
- Az okozott károk orvoslása vagy együttműködés ennek érdekében.
A témáról - az iránymutatás elkészültének alkalmából - 2017. február 8-9-én konferenciát szerveznek az OECD Konferencia Központban. A rendezvényen regisztrációt követően vehetnek részt az érdeklődők.