Felelős Üzleti Magatartás Globális Fórum 2015
2015. június 18-19-én a Felelős Üzleti Magatartás Globális Fórum harmadszor került megrendezésre a párizsi OECD Konferencia Központban.
A fórumot ezúttal is az OECD főtitkára Angel Gurria nyitotta meg. Szólt a G7 vezetők vállalásáról a felelős üzleti magatartás (RBC) és az OECD Nemzeti Kapcsolattartó Pontok (NKP-k) megerősítése területén, az Egyesült Államok és az EU ez irányban tett lépéseiről, továbbá Kína bevonásáról. Elmondta, hogy a következő 6 hónapban a fejlesztési és klímavédelmi célok területén további előrelépés várható. A célok között megemlítette a vállalatok korrekt adózását, az alacsony széndioxid kibocsátású gazdaságba való átmenetet és a vállalatok felelősségre vonhatóságának növelését tevékenységük esetleges káros társadalmi és környezeti hatásai miatt.
Az Európai Parlament képviseletében felszólaló Richard Howitt elmondta, hogy az Unióban a 6000 legnagyobb vállalat számára kötelezővé tették nem-pénzügyi beszámoló készítését a társadalmi, emberi jogi, környezeti valamint korrupció elleni politikáikról, kockázataikról és eredményeikről. Lépések történnek a konfliktusok által érintett területekről történő ásványkincs beszerzés és a befektetői felelősség területén is. Nagy jelentőségű továbbá a felelősség kimondása az ellátási lánc mentén történő kellő gondosság (due diligence) tekintetében.
A fórum témái a következők voltak:
- A felelős üzleti magatartásról szóló hosszú távú elképzelések
- Az üzleti tevékenység okozta sérelmek orvoslásának javítása
- A felelős üzleti magatartás kínai megközelítése
- Felelősség nagy nemzetközi sporteseményeknél
- Vállalati klímahatás beszámolók – Valós hatások
- Versenyjog és felelős üzleti magatartás
- Kellő gondosság a mezőgazdasági ellátási láncok mentén
- Jobb partnerség a felelős textil-ruházati ellátási láncok érdekében
- A nem kívánatos mellékhatások megelőzése és csökkentése – Helyes befektetői válaszok
- Felelős üzleti magatartás a kitermelői szektorban szűkös erőforrások mellett