OECD-FAO Iránymutatás a felelős mezőgazdasági ellátási láncokról
Az iránymutatást az OECD és az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO azért dolgozta ki, hogy segítse a vállalatokat a felelős üzleti magatartás normáinak mezőgazdasági ellátási láncok mentén való alkalmazásában a káros hatások csökkentése és a fenntartható fejlődéshez való hozzájárulás érdekében.
A mezőgazdaságban érintett vállalatok pozitív szerep mellett károkat is okozhatnak, például ha a helyi lakosságot elűzik földjeikről, gyermekeket foglalkoztatnak, visszaélnek a bevándorló munkások vagy nők kiszolgáltatott helyzetével, talajeróziót, a vízkészletek kimerülését vagy erdőirtást idéznek elő.
Az élelmiszerek iránti növekvő igény vonzza a mezőgazdasági beruházásokat. A vállalatok növekvő részvétele a mezőgazdasági ellátási láncokban segítheti a mezőgazdasági termékek iránti fokozódó igények kielégítését, ugyanakkor növelheti a káros hatások kialakulásának kockázatát is, különösen a gyenge kormányzású és/vagy bizonytalan földtulajdonjogú országokban.
Az OECD és a FAO széles érdekelti csoport támogatásával dolgozta ki az iránymutatást, hogy segítse a felelős üzleti magatartás nemzetközileg elismert normáinak követését és a kellő gondosság alkalmazását a mezőgazdasági ellátási láncok mentén. A kellő gondosság segíti a káros hatások mérséklését, és előnyös a vállalatok számára is a jó hírnevet veszélyeztető, a működési és a pénzügyi kockázatok csökkentése révén.
Az iránymutatás célcsoportjába a mezőgazdasági ellátási láncok mentén működő valamennyi vállalat beletartozik, legyenek azok belföldiek vagy külföldiek, köz- vagy magántulajdonúak, kicsik, közepesek vagy nagyok. Vonatkozik a teljes termékláncra, a bemeneti ellátástól a termelésen, az aratás utáni kezelésen, feldolgozáson, szállításon és marketingen át a terjesztésig és a kiskereskedelemig. Érinti továbbá a befektetési alapokat, szuverén vagyonalapokat és bankokat is. Segítséget jelent a kormányok és az OECD Nemzeti Kapcsolattartó Pontok számára a mezőgazdasági ellátási láncoknál érvényesítendő normák megértéséhez és ösztönzéséhez, valamint az érintett közösségek számára jogos elvárásaik tisztázásához.
A dokumentum négy fő részből áll:
- Az első rész példa a felelős mezőgazdasági ellátási láncra irányuló vállalati politika nemzetközi normákra építő modelljére;
- A második rész a kockázat alapú kellő gondosság öt lépését mutatja be, amelyek segítségével a vállalatok a tevékenységükkel összefüggésbe hozható káros hatásokat azonosítani, értékelni, megszűntetni/mérsékelni tudják, és mindezekről elszámolhatnak;
- Az A melléklet a fő kockázatokat és azok csökkentését mutatja be;
- A B melléklet az őslakosokkal való kapcsolatról szól.
- Az iránymutatás épít az Irányelvekre és más nemzetközileg elismert normákra, de azokat nem helyettesíti.
Az iránymutatás szempontjából legfontosabbnak ítélt nemzetközi dokumentumok:
- az OECD Multinacionális vállalatokra vonatkozó irányelvei (Irányelvek),
- a Mezőgazdasági és élelmiszer-rendszerekbe történő felelős beruházási alapelvek (CFS-RAI Alapelvek),
- az Önkéntes irányelvek a földbirtok-politika, a halászati- és erdőgazdálkodás felelős irányításáról a nemzeti élelmezés-biztonság kontextusában (VGGT) és
- a Felelős mezőgazdasági beruházási alapelvek tekintettel a jogokra, megélhetésre és erőforrásokra (PRAI).
A dokumentum a felelős üzleti magatartás horizontális kérdései (hatásvizsgálat, nyilvánosság, konzultáció, a hasznok megosztása, panaszkezelési mechanizmusok, nemek esélyegyenlősége) mellett az alábbi kockázati területekkel foglalkozik:
- emberi jogok,
- munkavállalói jogok,
- egészség és biztonság,
- élelmezésbiztonság és táplálkozás,
- birtokjog,
- állat jólét,
- irányítás,
- természeti erőforrások,
- technológia és innováció.
A kockázat alapú kellő gondosság öt lépése:
- erős menedzsment rendszer megteremtése,
- az ellátási lánc kockázatainak azonosítása, értékelése és prioritási sorrendjének megállapítása,
- stratégia kialakítása és megvalósítása az azonosított kockázatok kezelésére,
- az alkalmazott kellő gondosság auditálása és
- beszámolás az alkalmazott kellő gondosságról.
További információk és a teljes dokumentum itt érhetők el.